Mýtus číslo 1: Kdo pije kávu nebo energetické nápoje, za volantem neusne.

Omyl. Kofein může zvýšit pozornost řidiče jen v krátkodobém horizontu. A je v zásadě jedno, zda hovoříme o pití kávy, energetických nápojů, černého čaje nebo jedení čokolády. Princip je stejný, asi 30 minut po užití těchto a jiných podpůrných prostředků se „zapíná“ akční doba a „vypíná“ se po dvou až třech hodinách. Velmi unavený řidič může upadnout do mikro-spánku i s dávkou kofeinu v krvi.

Mýtus číslo 2: Pokud máte dostatek zážitků z jízdy, můžete kompenzovat únavu.

Stejně jako intoxikovaný, tedy unuděný, si i unavený motorista ve vysokém vypětí daném ostrými vjemy z rychlé nebo náročné jízdy neuvědomuje, že v určitý okamžik zjevně přeceňuje své schopnosti. Dokonce i ten, kdo má hodně zkušeností, pak může ohrozit sebe i ostatní účastníky silničního provozu. A nezachrání ho to, že místo nudné dálnice zvolil třeba původní klikatou cestu třeba Slovinskem a Chorvatskem k Jadranu.

Mýtus číslo 3: Pokud jsem unavený, pomůže otevření okna nebo puštění hudby nahlas.

Jistě, oba kroky mohou řidiči pomoci na krátkou dobu. Jejich účinek však brzy skončí. Navíc těmito kroky se řidič snaží sám sebe „obelhat“ že není tak unavený, jak ve skutečnosti je.

Zdroj: UAMK

Sdílet

O autorovi

Zakladatel portálu. Profesí designér. V rallysportu angažován od roku 1997. Majitel agentury INUA vlastnící ochrannou známku RALLYLIFE a provozující stejnojmenný server. Autorsky se podílí na obsahu v rubrikách AUTOMOBILY, OSOBNOSTI. LIFESTYLE a RECENZE. Aktuálně se zaměřuje na historické sportovní vozy. Od roku 1999 člen realizačního týmu magazínu RALLY, kde má na starost grafickou přípravu časopisu.

Komentáře