Během velikonočního víkendu byla zveřejněna oficiální startovní listina druhé soutěže mistrovství Evropy historických soutěžních vozů v Klatovech. Historic Vltava Rallye, která se jede ve dnech 26. – 27. dubna, nabízí rekordní startovní pole 95 posádek. Nechybí mezi nimi nikdo z kandidátů na letošní evropské tituly. Tradičně se v rámci North Cupu objeví skandinávské posádky a druhou polovinu startovní listiny zaujímají početní účastníci našeho mistrovství MČR HA.

„Lucky“ černým koněm soutěže

S prestižním startovním číslem 1 nastoupí do soutěže slavná italská posádka „Lucky“ – Ponsová s Lancií Delta Integrale 16V. 69letý Luigi Battistolli, který závodí pod pseudonymem „Lucky“, je letos v mimořádné formě. Ve Španělsku vyhrál v polovině března úvodní soutěž ME Rally Costa Brava a v rámci italského historického šampionátu dominoval i na věhlasné domácí Rally SanRemo. „Lucky“ má na kontě evropský titul v kategorii 4 už z roku 2017 a letos by ho rád vybojoval znovu.

Jeho spolujezdkyně Fabrizia Ponsová se proslavila zejména jako spolujezdkyně Michéle Moutonové, kterou doprovodila k čtyřem vítězstvím v soutěžích MS.

S „Luckym“ závodila už před 40 lety, kdy spolu startovali Barum rally 1979 v tehdejším Gottwaldově. S Fiatem 131 Abarth týmu 4 Rombi Corse šokovali konkurenci, když po úvodních pěti měřených úsecích měli na čele téměř dvouminutový náskok. Přemotivovaný italský dlouhán však na další vložce neudržel na uzdě emoce a havaroval. Přesto se na konci sezony stal mistrem Mitropa Cupu. O rok později přijela posádka do Československa znovu, ale ani start s novým Fiatem Ritmo jim štěstí nepřinesl. Takže do třetice?


Další favorité Vltava rally

Druhá a poslední Lancia nese na dveřích číslo 2. Tentokrát se jedná o speciál Lancia 037 Rally skupiny 4, se kterým italská značka získala titul mistrů světa v roce 1983. Drahocenný vůz, se kterým na Vltavě vyhrál před 6 lety Nor Jensen, si pronajímá Fin Ville Silvasti. V Klatovech startuje už počtvrté a jeho vizitkou je druhá příčka z roku 2017 s třílitrovým Porsche 911 Carrera RS.

Daniel Alonso Villarón

Loni dominovaly v podhůří Šumavy Fordy Sierra Cosworth 4×4. Vítěz Harri Toivonen sice nestartuje, ale druhý v cíli Španěl Alonso Villarrón (PAST-Racing) chybět nebude. Se stejným vozem nastoupí i Švéd Mats Myrsell (vítěz Vltavy 2015), který dojel při svém premiérovém startu ve Španělsku třetí.

Vlastimil Neumann

Silné fordy představí i nejrychlejší čeští jezdci. I když loni bronzový Vlastimil Neumann (Escort Cosworth RS), ani Jiří Káňa (Sierra Cosworth RS) o evropské body nesoupeří, určitě se budou chtít se zahraniční konkurencí poměřit.

Valter Christian Jensen

Třetí favorizovanou značkou je BMW. Kultovní model M3 E30 přiveze stejně jako loni trojnásobný přemožitel Vltavy veterán Valter Christian Jensen. Překvapit by mohl i jeho krajan Birger Gundersen, který má také na kontě pár norských titulů.


Atraktivní jména i závodní vozy

Dříve, než mohly v seriálu ME historiků bodovat vozy skupiny A z druhé poloviny 80. let, bylo nejlepší zbraní na vítězství Porsche 911. Kultovními německé sportovní vozy naštěstí ze startovní listiny nevymizely.

Švéd Anders Johnsen (model 911 Carrera RSR) při Rally Costa Brava vyhrál kategorii 2, Rakušan Karl Wagner (model 911 SC) je aktuálním mistrem novější kategorie 3.

Další osobností je starší bratr dvojnásobného mistra světa Carlose Sainze. Antonio Sainz přiveze Subaru Legacy RS.

Zajímavostí určitě bude start divokého Itala Ziviana skrývajícího se pod pseudonymem „Zippo“ s vozem Audi Quattro. Podobnou techniku představí i Polák Grzegorz Olchawski. Stejně jako loni k nám zavítá otec továrního jezdce Toyoty Jari Latvala s Toyotou Celica 4WD.

ME Historiků: Výsledky Rally Costa Brava 2019 ME (kompletní ZDE)

  1. „Lucky“ – Ponsová (I – Lancia Delta Integrale 16V) 1:34:56.9
  2. Johnsen – Johnsenová (S – Porsche 911 Carrera RSR) + 4:27.8
  3. Myrsell – Juunttila (S – Ford Sierra Cosworth 4×4) + 5:46.2
  4. Mekler – Meklerné (H – Alfa Romeo 1750 GTAm) + 8:24.5
  5. Peltonen – Saarto (FIN – Toyota Starlet 1300) + 10:26.7
Sdílet

O autorovi

Komentáře