RALLY magazín 10 / 2018

Historie rally, legendy a závody historiků

MČR HA: Tři tituly pro Chody, radost i pro legendy Štolfu a Němce
Národní šampionát „historiků“ letos opět své fanoušky nezklamal, ač jeho úvod byl poněkud rozpačitý. Evropská Vltava ale už zase vše vrátila do správných kolejí. Sezóna přinesla rozhodně víc pozitiv než negativ, na některých soutěžích překonala dramatičnost těchto bojů i závodění „R­-pětek“.

Technika

VW Polo GTI R5 – Ostře sledovaná premiéra
Premiéra nového vozu VW Polo GTI R5 proběhla během Katalánské Rally poslední říjnový víkend. Tedy s mírným zpožděním oproti původně plánovanému debutu na Německé rally. Velké nadšení mezi všemi fanoušky vyvolal především jednorázový návrat velkého šoumena a mistra světa z roku 2003 Pettera Solberga, který usedl do druhého vozu. První vůz německého výrobce pilotoval dlouhou dobu avizovaný Francouz Eric Camilli.

Škoda Motorsport otevřela novou základnu
Skvělé sportovní i prodejní výsledky vozu Škoda Fabia R5 se promítly do stavby nového týmového zázemí stáje Škoda Motorsport v Plazech na okraji Mladé Boleslavi. Nový areál o rozloze 16400?m2 usnadní členům týmu stavbu a přípravu závodních speciálů pro tovární tým, stávající i nové klienty.

Rozhovory s jezdci, spolujezdci a osobnostmi

Jan Kopecký – Rád bych obhájil titul WRC2, ale motivace mi nechybí ani doma
Jan Kopecký zůstává už čtvrtou sezonu na českých tratích neporažen.

Pohár 2+: Roman Odložilík
Stalo se již určitým koloritem několika posledních sezon, že Roman Odložilík (48 let) nejdříve ohlásí ústup ze závodění a přesun spíše do role pronajímatele svého vozu, načež jej ale můžeme vídat jako jednoho z nejčastěji startujících pilotů…

RSS: Petr Semerád – Rok změn
Jestliže fanoušci světových soutěží s údivem sledují výkony Kalleho Rovanperäho, české fanoušky jistě upoutaly výsledky jezdce Hájek Rally Teamu Petra Semeráda v jednodenních soutěžích.

ČMPR: Janusz Lelek – Soukromým letadlem z rally rovnou na svatbu
Se jménem Janusz Lelek se na tratích závodů Českomoravského poháru rallye setkáváme od roku 2014. Závodí s Mitsubishi Lancer Evo IX, a v posledních sezónách velmi úspěšně. V roce 2016 byl celkově druhý, ročníky 2017 a 2018 vyhrál.

ERC: Alexej Lukjaňuk – Alexej Arnautov
Alexeje Lukjaňuka není nutné dlouze představovat, do povědomí českých fanoušků se zapsal zejména svými výkony na Barum rally. Nezapomenutelný je jeho souboj s Janem Kopeckým v roce 2016, kdy spolu sváděli vyrovnanou bitvu doslova do poslední rychlostní zkoušky. O vítězi tak rozhodla až jeho chyba v poslední rychlostní zkoušce, v diváckém místě pod hradem.

ERT: Ondřej Bisaha obhájil titul v ERT Central
Ondřeje Bisahu jsme mohli na domácích tratích vidět jen na trati Pražského rallysprintu, ale v zahraničí se neztratil. Podruhé v řadě opanoval seriál European Rally Trophy Central a ve finálovém klání ERT v Portugalsku obsadil konečnou třetí příčku. Přitom vítězství bylo velmi blízko…

Jan Talaš – Přišel, viděl, zvítězil
Jan Talaš strávil sezonu 2017 v rallykrosu, aby se vrátil s kvalitnější technikou. Nově postavený Peugeot 208 R2 ho nakonec katapultoval na absolutní špičku českých dvoukolek a juniorů.

Kalle Rovanperä – Těší mě, že zajíždím dobré časy
Dvě vítězství a konečné třetí místo v hodnocení WRC2 k tomu. První sezona finského supertalentu Kalleho Rovanperäho v továrním týmu Škoda Motorsport vyšla nad očekávání. Vždyť syn známého soutěžáka Harriho v říjnu oslavil teprve osmnáctiny.

Reportáže, zajímavosti a pozvánky na rally

WRC: 54. RallyRACC Catalunya­Costa Daurada 2018 – S. Loeb: „Ve vítězství jsem absolutně nevěřil“
Čtyřiačtyřicetiletý Sébastien Loeb opět potvrdil svou extratřídu a Katalánskou rally dokázal vyhrát podeváté v kariéře. Do svých statistik si připsal 79. vítězství, 99. pro značku Citroën. Ve vyrovnaném závodě, který ztížily proměnlivé podmínky, ho doplnili na stupních vítězů jeho krajan Sébastien Ogier a Elfyn Evans.

27. Kennards Hire Rally Australia 2018 – Seb Ogier dále vládne WRC
Až poslední etapa Australské rally potvrdila šestý mistrovský titul v řadě pro Sébastiena Ogiera. Francouzovi k tomu stačila i pátá příčka, neboť oba jeho hlavní konkurenti Thierry Neuville a Ott Tänak cíl soutěže nespatřili.

Dakar 2019 – Peruánské dobrodružství
Když letos v létě organizátoři Dakaru oznámili trať dalšího ročníku, byl jsem velmi silně rozčarován… Zkrácení Dakaru na jedenáct dní, z toho deset závodních, navíc pouze v jedné zemi, to mi nepřišlo jako moc zajímavé řešení.

Africa Eco Race 2019 se šesti česko-slovenskými dobrodruhy
Dálkový závod z Monaka do Dakaru. Pět etap v Maroku, šest v Mauritánii, jedna v Senegalu. Volný den na břehu Atlantského oceánu. Šest tisíc kilometrů, z toho čtyři tisíce závodních, maratónská etapa o délce 500 mil. Klasický dakarský termín se startem na Nový rok.

Český autokros / rallykros

Jakub Vymazal nejen o práci s mládeží
Hlavním iniciátorem rozšíření časopisu Rally o autokros a rallykros je Jakub Vymazal.

Petr Nikodém – „Držet plný knedlík“
Devatenáctiletý Petr Nikodém je jednou z nejzářivějších hvězd na autokrosovém nebi posledních let.

Jan Ratajský – „Chci vždy zvítězit“

Tomáš Gomzjakov – „Příští rok chci jet Evropu“

Václav Kindl – „Autokros je více než hokej“
Václav Kindl oslavil 21. ledna 2018 své teprve třinácté narozeniny. Na autokrosových tratích však rozhodně není žádným zelenáčem.

Libor Teješ – „Druhé místo v N1600 je super úspěch“
Libor Teješ má za sebou třetí sezónu v rallykrosu, kam přestoupil po působení v autokrosových divizích RacerBuggy. Ani během zimní pauzy však rozhodně nezahálí.

World RX

WRX: Kristoffersson vítězí dál!
Ani v posledním závodě této sezony mistrovství světa v rallykrosu v Jihoafrické republice nenašel úřadující mistr světa Johan Kristoffersson přemožitele a vyhrál jedenáctý z dvanácti letošních závodů.

Speciál Škoda ve WRX 2019
V příští sezoně rallykrosového mistrovství světa bychom na startu měli vidět také český vůz Škoda Fabia.

Sdílet

O autorovi

Komentáře