RALLY magazín 03 / 2018

Historie rally

Rally Safari v proměnách času (1978, 1998, 2018)
Dlouhá léta platilo pravidlo, že nejdobrodružnějším způsobem, jak strávit v Africe Velikonoce, je startovat na Rally Safari. V současnosti to vypadá, že by se slavná soutěž mohla do světového šampionátu vrátit. Projekt podporuje prezident FIA Jean Todt i keňská vláda. Cílem je zařazení Safari do kalendáře MS 2020. Proto je dobré si připomenout část historie nejtěžší rally světa.

Technika

„Er pětkové“ premiéry na Valašce
Hned šest jezdců zažívalo v okolí Valašského Meziříčí premiéru v MČR v rally za volantem vozu kategorie R5.

Citroën C3 R5 – Reparát Citroënu
Na Korsice debutoval zbrusu nový Citroën C3 R5. Tovární jezdec Lefebvre sice havaroval, ale úřadující francouzský mistr Bonato dojel s klientskou verzí „cétrojky“ v rámci seriálu WRC2 druhý za nedostižným Kopeckým. Citroën je první značkou, který homologovala pro kategorii R5 už druhý soutěžní model. Zatímco předchozí DS3 R5 nebyl příliš úspěšný, do jeho nástupce vkládají Francouzi velké naděje. Dokonce věří, že Škodě vytřou zrak a ještě letos vyhrají WRC2.

Rozhovory s jezdci, spolujezdci a osobnostmi

Ole Christian Veiby – Start byl pro nás velká asfaltová škola
Asi největším překvapením a zpestřením letošní Valašské rally byla účast druhé tovární posádky Škody Motorsport Ole Christian Veiby – Stig Rune Skjaermoen. Fanoušci se tak mohli těšit na posádku, která má i přes své mládí (Ole se narodil 17. června 1996) poměrně bohaté zkušenosti, a to už i se světovými tratěmi.

Co dnes dělá? Miroslav Cais
Po desetileté přestávce se do rally vrací jméno Cais. Za volant soutěžního vozu ovšem neusedá Miroslav Cais, nýbrž jeho osmnáctiletý syn Erik.

Jiří Kulhan „60“ – V rally aktuálně chybí malá auta
Podle statistik by se méně znalý fanoušek rallysportu asi přiklonil k roli jezdce, větší úspěchy si však pražský závodník určitě připsal jako spolujezdec.

Heroldovi
Při loňské Barum rally byla k vidění celá řada zajímavých událostí, ještě před jejím začátkem se jednou z těch trochu nečekaných stala také svatba Kláry Hruškové a Tomáše Herolda přímo na startovní rampě Star Rally Historic. Snoubenci a posléze novomanželé v té chvíli ještě netušili, že se pak na podzim společně stanou národními šampióny v kategorii 5 historických vozů.

Jakub Čapka – „Šel jsem do rally po hlavě, bez informací.“
Jsou jezdci, kteří začínají v automobilových soutěžích od pomalých vozů a postupně zvedají výkonnostní laťku. Jakub Čapka zvolil zcela jinou cestu. Nejprve si pořídil silné auto a až teprve potom zjišťoval o rally informace…

Ladislav Petráš o Rally Vyškov
Pozvánka na druhý podnik RSS, s centrem ve Vyškově. Rozhovor s ředitelem Ladislavem Petrášem.

Reportáže / preview

KOWAX Valašská rally ValMez 2018 – Spanilá jízda Kopeckého s Dreslerem
Co organizátoři slíbili, to splnili. Soutěž tak notně pozměnili. Valaška nasadila vysoký standard pro další podniky „velkého“ šampionátu.

Testovací RZ Žiželice 2018
Meteorologům předpověď počasí občas nevyjde. V případě březnové soboty, kdy se v Žiželicích konal devátý ročník Garáž.cz Testovací RZ Žiželice, se však trefili dokonale. Zima, vítr a především protivný sníh výrazně zkomplikovaly situaci pořadatelům z AMK Cidlina i posádkám, toužícím otestovat svoji techniku před blížícím se začátkem domácí rallyové sezóny.

Vančík Rallysprint Kopná 2018 – Kostka a Svačina vítězi Kopné
Úvodní sprint sezóny se jednoznačně povedl. V absolutním pořadí dominovali stejně jako vloni Tomáš Kostka s Ladislavem Kučerou.

Rally Šumava + Vltava Historic 2018
Pozvánka na druhý závod MČR v rally, s centrem v Klatovech. Tentokrát vyšperkovaný o evropské klání historiků.

Azores Airlines Rallye 2018 – „Lucas“ namíchal karty
Největší favorit letošního mistrovství Evropy Alexej Lukjaňuk vyhrál s Fiestou R5 zlínského týmu H­-Racing úvodní soutěž na Azorských ostrovech.

Tour de Corse 2018 – Prvenství zůstalo doma
Korsika měla být svědkem další bitvy Sébastienů… staršího Loeba a mladšího Ogiera. Ten nakonec trval příliš krátce, od RZ2 Ogier startovnímu poli dominoval a na Korsice zaslouženě zvítězil.

World RX

Petter Solberg + novinky WRX 2018
Poslední přípravu a závěrečný test před startem mistrovství světa v rallykrosu zvládl nejlépe Mattias Ekström.

Crosscountry

World Cup for CC rallies – Dubai Int. Baja, 28. Abu Dhabi Desert Challenge

Sdílet

O autorovi

Komentáře