37. KOWAX Valašská rally ValMez 2018 otevře, stejně jako letos na jaře, seriál dvoudenních automobilových soutěží. Centrem rally a hostitelem hlavního doprovodného programu se posedmnácté stane město Valašské Meziříčí. Kopřivnický polygon automobilky Tatry pak poskytne účastníkům valašské automobilové soutěže servisní zázemí.

S podobou letošního jarního šestatřicátého ročníku zůstane shodný formát závodu: pátek až neděle. Kromě tradičních předstartovních procedur odstartuje rally oficiálně na valašskomeziříčském náměstí v pátek v podvečer přejezdem soutěžních posádek přes rampu. Na centrální plochu města se posádky vrátí v neděli odpoledne.

Shakedown a rychlostní zkoušky

V sobotu odstartuje sportovní část program shakedownem na polygonu v Kopřivnici. Prioritní posádky mohou zkušební test využít od 7:30 hodin, zbývající část startovního pole od 8:15 hodin.

Ostrý start se uskuteční v sobotu 24. března 2018 v 11 hodin ze servisního areálu v Kopřivnici. Na tento den je pro posádky připraveno sedm rychlostních zkoušek na čtyřech úsecích (celkem 82,38 km RZ). Prvním testem proti chronometru je zkouška se startem ve městě Jana Ámose Komenského, ve Fulneku. Po něm se vydají soutěžící na trať „Valašského Monte“ v okolí Oder. Tuto sekci uzavře dvacetikilometrová rychlostní zkouška Lešná, která svým charakterem připomene pověstnou „Valašskou bombu“.

Gryc/Kusnierz - Peugeot 208 R2

Bystřička – Gryc/Kusnierz – Peugeot 208 R2

Po návštěvě servisu si posádky zmíněné testy zopakují. S tím, že rychlostní test Lešná zřejmě pojedou už za tmy.

Sobotní program vyvrcholí městkou RZ Valašské Meziříčí, která odstartuje novou tradici Valašky.

V neděli se soutěžní dvojice vydají se svými speciály na osm měřených testů s 90,24 ostrými kilometry. Dopolední část obstarají dva průjezdy v okolí Hukvald, připravena je i tradiční rychlostka Bystřička, avšak v novém kabátě, a příměstská valašskomeziříčská RZ Juřinka.

Po padesáti ostrých kilometrech se posádky opět vrátí do servisního prostoru v Kopřivnici, odkud se vydají do závěrečné sekce závodu. V jejím obsahu se dvakrát představí fanouškům na polygonu v Kopřivnici a následně se přes Bystřičku a Juřinku dostanou zpět do centra závodu, tedy na náměstí ve Valašském Meziřící. Tady bude krátce před půl čtvrtou odpoledne dekorován vítěz letošního ročníku populární soutěže.

Tlusťák/Vybíral - Škoda Fabia R5

Hukvaldy – Tlusťák/Vybíral – Škoda Fabia R5

„Valaška“ mezinárodně

Valašská rally 2018 ponese přívlastek kandidátský podnik European Rally Trophy (ERT) – Central pro rok 2018. Ambiciózní pořadatelský tým se ke kroku kandidovat do mezinárodního seriálu rozhodl ve snaze zajistit valašské soutěži nejen vyšší sportovní kvalitu, ale také společenskou prestiž. Okolí center rally, měst Valašské Meziříčí a Kopřivnice, navštíví zahraniční pozorovatel, jehož úkolem bude sledovat veškeré dění kolem Valašky. 

„ERT je šampionátem s účastí řady českých posádek, které tak dostávají možnost bojovat o evropské body na domácích tratích. Navíc budeme netrpělivě očekávat hodnocení zahraničního pozorovatele. Ukáže nám oblasti, na něž se musíme v přípravách dalších ročníků Valašské rally zaměřit.“ řekl Jaromír Tomaštík.

Valašský a lašský region podruhé přivítá vedle dalších soutěžících také účastníky Valašsko-Tatranského poháru. Slovenské posádky čeká při startu na Valašské rally ValMez 2018 poloviční startovné. Stejné podmínky dostanou i české dvojice startující na Valašce a koncem května i na 45. ročníku Rally Tatry v Popradu. Navíc je v dlouhodobém plánu rozšířit tento pohár ještě o třetí soutěž.

Přímý přenos z RZ nejen na ČT SPORT!

Fanoušci rallysportu se mohou těšit na téměř dvě hodiny živého vysílání.

V neděli 25. března 2018 od 12 do 13:30 hodin nabídne stanice ČT Sport souvislý přenos z RZ 12 Tatra (start 12:05) a RZ 13 Tatra (start 12:24) z kopřivnického polygonu. Projekt Valaška Live se potom přesune do Juřinky. Odtud mohou televizní diváci sledovat od 15 hodin závěrečný test soutěže RZ Juřinka.

Dvacetiminutový přenos nabídne živý vstup z cíle poslední rychlostní zkoušky ve Lhotce nad Bečvou, kde ČT Sport zprostředkuje divákům bezprostřední dojmy nejúspěšnějších posádek 37. ročníku valašské soutěže před příjezdem na cílovou rampu na náměstí ve Valašském Meziříčí.

Živé vysílání zmiňovaných rychlostních zkoušek si však kromě diváků u televizních obrazovek užijí také fanoušci u trati. Přímý přenos ČT Sport budou moci na dvou velkoplošných obrazovkách sledovat příznivci rallysportu v kempu Pod hrází na Bystřičce v blízkosti diváckého místa JTRT Arena při RZ 9 / 14 Bystřička a u diváckého místa v těsné blízkosti Masného průmyslu Krásno při RZ 10 / 15 Juřinka.

Seznam přihlášených s několika překvapeními

Počet posádek odhodlaných postavit se na start se kde dni uzávěrky přihlášek zastavil na počtu 85. Pokud tedy vše vyjde dle předpokladů, uvidíme na valašsku mimo jiné 18 speciálů R5, 3 vozy specifikace WRC a jeden kategorie S2000.

Jan Kopecký – Škoda Motorsport

Největším favoritem na vítězství je samozřejmě tovární posádka Škody Motorsport Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem. Krok s nimi bude chtít držet jejich neúnavný rival Václav Pech jr., který se po úspěšné rekonvalescenci vrátí za volant Fordu Fiesta R5.

Velmi příjemným překvapením je start druhého mladoboleslavského továrního vozu s posádkou Ole Christian Veiby – Stig Rune Skjaermonen. Bude zajímavé sledovat, jak se popasují se specifickými českými tratěmi.

Novinkou je start „dvoukolkáře“ Filipa Mareše se Škodou Fábii R5 z dílen Kresta Racing. Jeho plánovaný jezdecký růst přestupem do „čtyřkolky“ tak nabírá reálnějších obrysů.

Zdá se, že Václav Kopáček dal nadobro vale enkovému Subaru a usedne do speciálu stejné kategorie jako Mareš, ale konkurenční značky – tedy Fordu Fiesta.

Mrzet nás tak může jen neúčast nové akvizice letošního českého „mistráku“ – Alexeye Lukyanuka. Bohužel, termín „Valašky“ koliduje se soutěží ME na Azorských ostrovech, a tak Alex naskočí do rozjetého rychlíku až při Rally Šumava.

Velkou neznámou zůstává už jen počasí. Příchod jara se jak vidno lehce zadrhnul. Věřme, že Svatý Petr bude automobilovým soutěžím nakloněn a sníh si schová do zásob určených pro příští zimu. Jeho přítomnost by totiž byla poměrně nepříjemnou komplikací pro všechny zúčastněné.

Sdílet

O autorovi

Fotograf, občasný pisálek, fanoušek italské Lancie, vyznavač kultu skupiny B. Rally pro mě není pouze o honbě posádek za vteřinami a ostrých fotografiích, ale také o poznávání nových míst, lidí a sbírání zážitků.

Komentáře