Málokterý hotelový komplex v České republice má tak blízko k rallysportu, jako je tomu na Všemině. Sousední Dešná se zarůstajícím testovacím polygonem, rychlostní zkoušky Slušovice, Troják či Pindula. Pouhých 15 minut jízdy autem ze Zlína, může vaše rodina strávit příjemnou dovolenou a vy v klidu sledovat vrchol české rallyové sezony.

Activitypark – dovolená v pohybu

Podhůří Hostýnských a Vizovických vrchů, Valašská příroda na dosah ruky. Možnosti rozsáhlého sportovní areálu se promítly do současného názvu hotelu. Aktivní dovolenou či pobyt můžete zažít při míčových hrách, v lanovém centru, bazénu, na koupališti či při bowlingu. Milovníky adrenalinu potěší zorbing, paintball či jízdy na terénních čtyřkolkách.

Zdejší krajina vybízí k výletům s trekkingovými holemi. Ideální podmínky skýtá vyznavačům jízdy na horském kole. Úžasný pohled na okolní krajinu je z koňského sedla. Jízdárna blízkého ranče Všemina udělá radost příznivcům koňských projížděk. Odpočinek nabízí wellness a relax centrum s uvolňujícími masážemi, koupelemi a zábaly. K dispozici je sauna i krytý vyhřívaný bazén.

Přehrada Všemina

Za účelem snížení průtoku při zvýšených srážkových úhrnech a k ochraně obce Všemina před povodněmi vznikla nad obcí retenční vodní nádrž. V roce 1984 vyrostl nad přehradou Hotel Všemina, který přeměnil okolí vodního díla na významnou rekreační oblast.

V roce 1988 zavítal na hotel štáb Československé televize. Otázkou je, zda tvůrci tehdy populárního pořadu „Jedeme dál…“, podlehli kouzlu areálu, nebo jednali čistě dle politických not. Své o tom vypovídá místopisně nesprávný dodatek v názvu pořadu „ze Slušovic“. Ostatně záznam z akce baví dodnes…“

Místo kolům zaslíbené

Díky profilu přilehlých kopců našli v údolí u přehrady útočiště sportovci. Především cyklisté. Hned dva významné závody končily v cíli před hotelovým komplexem. V osmdesátých letech potrápila účastníky Závodu míru časovka, vedoucí strmými stoupáními s prudkými sjezdy se závěrem na hrázi přehrady. Pamětníci vzpomenou na utrápené výrazy borců, kteří vyčerpaně sesedali (padali) z kola. Na ohlas silničního závodu navázal po převratu druhý ročník maratonu horských kol – Beskyd Tour 1995.

Rallysport v okolí hotelu

Okolí však neslouží pouze ubytovaným hostům. Pravidelně se zde koná Rallysprint Kopná či již zmíněná Barum Czech rally. RZ Raková, Májová či Kameňák patří dlouhou dobu ke stálicím v itinerářích. Pravidelně zde tesují jezdci české rally špičky – Roman Kresta, Jaromír Tarabus, Antonín Tlusťák a další. Náročnost a kouzlo těchto úseků můžete okusit v sedle horského kola.

TIPY RALLYLIFE.cz

„Všemina – Trnava: Cyklistův očistec“

Svou cyklistickou formu můžete vyzkoušet na komunikaci ze Všeminy do Trnavy. Úsek začíná pod přehradou u tenisových kurtů a končí po velmi náročném sjezdu v Trnavě. V opačném směru vedla již zmiňovaná časovka Závodu míru.

„Dešná – 2km: Mizící stopa Audi“

Pouhé tři kilometry za Všeminou směrem na Slušovice leží malá obec Dešná. Na první pohled bezvýznamné místo získalo renomé díky testovacímu automobilovému polygonu.

Největší slávy se areálu dostalo ihned po svém vzniku v roce 1985. Nově zbudovaná testovací dráha se skládala z asfaltových a šotolinových úseků. Týmy měly k dispozici také obtížný skok v horní pasáži. Vrcholu dosáhl okruh ve spojení se značkou Audi. I přes vládu komunismu dokázali lidé kolem Františka Čuby spolupracovat se západem. Testy probíhaly za přísného utajení, Audi se snažilo zmást případné špióny ze strany konkurence cedulkami „test Itálie“ a „test Keňa“ na dílech posílaných do Československa. Celý areál byl oplocený, u vjezdů hlídala ochranka. Nad tratí létal vrtulník… Pád železné opony znamenal konec slavné éry. Poslední tečku za unikátním projektem testovací dráhy udělala Barum rally.

„Barum rally – RZ Slušovice“

Také letos zavítají posádky Barum Czech rally Zlín, vrcholného podniku sezony IRC 2012, do Slušovic. Pořadatelé zde navíc připravili okruhovou rychlostní zkoušku, kterou bude živě přenášet EUROSPORT. Dva průjezdy divácky velmi oblíbené RZ můžete sledovat pouhých 7km od Hotelu Všemina! Také další měřené testy sobotní etapy leží v těsné blízkosti Activitiparku – RZ Lukov (14km), RZ Pindula (16km) a RZ Troják (21km).

Sdílet

O autorovi

Komentáře