S prestižním startovním číslem 1 se v Mladé Boleslavi objeví držitel nejvyšší priority FIA A Aaron Burkart.

Aaron Burkart

Úřadující juniorský mistr světa letos zatím pauzíruje a plně se soustředí na domácí soutěž MS Deutschland rally. Na Bohemce startuje v rámci přípravy s Fordem Fiesta S 2000 jihlavského týmu Jipocar.

Osmadvacetiletý mladík patří už několik let k největším německým talentům a rád by šel ve stopách rally ikony Waltera Röhrla. S ohlašovaným vstupem automobilky Volkswagen do seriálu MS jeho naděje silně vzrostly. Představitel tým VW Motorsport Kris Nissen dal jasně najevo, že by za volantem nového VW Polo R WRC rád viděl nástupce legendárního Röhrla. Aaron Burkart proto plánuje start v Trevíru se špičkovým vozem Ford Fiesta WRC. Prosadit se na prestižní domácí soutěži ovšem chtějí i jeho potenciální konkurenti Hermann Gassner ml. a Felix Herbolt, takže to nebude mít jednoduché.

Burkart nebude v Mladé Boleslavi startovat poprvé. V roce 2005 obsadil s kanárkově žlutým Citroënem Saxo S1600 13. příčku a ve třídě A6 dojel druhý. O rok později se vrátil s novým Citroënem C2 S1600 a blýskl se solidní sedmou příčkou. V rámci jezdců na vozech s jednou poháněnou nápravou skončil druhý. Za Martinem Prokopem se stejným autem však v cíli ztrácel téměř 3 minuty.

Právě jeho tradiční soupeř ze seriálu JWRC Prokop Burkartovi pronajímá svoji Fiestu S2000, aby se německý jezdec seznámil s tímto vozem a rozšířil své omezené zkušenosti se čtyřkolkami. Fiestu WRC bude moci otestovat až těsně před startem Deutschland rally v polovině srpna.

Aaronův otec Nico Burkart byl v devadesátých letech úspěšným soutěžním jezdcem Když jeho syn dovršil plnoletost, zajistil mu lekci ve škole bezpečné jízdy. V devatenácti se Aaron začal sporadicky zúčastňovat juniorských pohárů. Nejprve se sériovým VW Polo, později s Peugeotem 106 S16, se kterým v roce 2004 vyhrál ADAC Rallye Junior Cup. V následující sezoně přezbrojil na Citroën Saxo S1600, se kterým v roce 2006 vstoupil do světové série JWRC.

V roce 2008 se stal s „cédvojkou" juniorským vicemistrem světa za Ogierem. O rok později přešel na Suzuki Swift S1600 a na deštivé Irské rally slavil poprvé vítězství. Byl největším soupeřem Martina Prokopa v bitvě o titul, ale se musel spokojit s bronzovou medailí. Loni konečně usedl na trůn JWRC. Během svého pětiletého působení v této sérii dokázal vyhrát 32 měřených úseků.

Vizitka Aarona Burkarta

Narozen 20. 9. 1982
Rodinný stav: Svobodný
Zájmy: Badminton, fotbal, šachy, psi
První start: 2002 (VW Polo)
Největší úspěchy:
Irsko 2009 (1. místo JWRC – Suzuki Swift S1600)
Turecko 2010 (1. místo JWRC – Suzuki Swift S1600)
Juniorský mistr světa 2010 (Suzuki Swift S1600)

Sdílet

O autorovi

Komentáře