Excelentní video trailer vyrobili v Tuthill Porsche u příležitosti úspěšného startu na East African Safari Classic rally 2013. Doplnili jsme krátké info a fotky z McKlein Publishing.

Britský tým Tuthill Porsche se na poslední East African Safari Classic rally prezentoval rekordní sestavou na vozech Porsche 911. Na „soupisce týmu“ se mohli Tuthillovi pochlubit dvěma mistry světa v rally Björnem Waldegårdem a Stigem Blomqvistem. Na start legendární Safari rally v „historickém“ vydání se vydalo s nálepkou Tuthill Porsche celkem 16 posádek ze sedmi zemí.

Zatímco Bjorn Waldegard havaroval a musel odstoupit, Stig Blomqvist bojoval s Ianem Duncanem (Ford Capri) až do posledního kilometru. Nervy drásající finále však rozhodl defekt, který těsně před cílem připravil Stiga Blomqvista o vítězství. Ian Duncan v cíli zvítězil s náskokem tří minut a 14 vteřin. Report ze závodu najdete ZDE.

V sestavě Tuthil Porsche mimo jiné startovali:

Björn Waldegård (Švédsko) / Mathias Waldegård (Švédsko)

Car reg: UOA 521L
Zkušennosti: V současnosti označován jako nejpopulárnější švédská hvězda rally. Slavnou Monte Carlo Rally vyhrál s Porsche v letech 1969 a 1970. V rámci World Rally Championship působil od počátků v roce 1973 až do roku 1992. V roce 1979 se stal mistrem světa (Ford Escort RS1800 / Mercedes 450 SLC). Během své kariéry v MS Waldegård zaznamenal 16 vítězství, z toho čtyři na Safari Rally, a 35 podiových umístění. To vše při svých 95 startech. East African Safari Classic vyhrál již dvakrát..

Stig Blomqvist (Švédsko) / Staffan Parmander (Švédsko)

Car reg: MUX 938F
Zkušennosti: Šampion MS z roku 1984. Mimo WRC vybojoval Stig Blomqvist titul British Rally Champion v roce 1983 a několik titulů domácích. Pravidelně startoval na domácí Sweden Rally. V dobách, kdy ještě Race of Champions mělo své kouzlo a zvuk, byl Blomqvist titulován ‚Champion of Champions‘ (1989 a 1990). Na Safari Classic skončil šestý v roce 2007, druhý v 2011 a stejné místo obsadil také v loňském roce. Do Afriky si k sobě Stig přibral matadora Staffana Parmandera, který se do historie zapsal především za působení u Kennetha Erikssona. Aktuálně spolupracuje Staffan s Patrikem Sandelem.

Christer Johansson (Švédsko) / Mattias Adielsson (Švédsko)

Car reg: TUJ 232R
Zkušennosti: Christer Johansson má za sebou více než 50 startů na domácí půdě. Dvakrát si vyzkoušel WRC – Švédskou a Finskou rally.

Richard Goransson (Švédsko) / Emil Axelsson (Švédsko)

Car reg: RNH 215Y
Zkušennosti: Richard Goransson aktuálně působí v rámci Swedish Touring Car Championship. V sezoně 2011 vyhrál European Formula Ford Championship. Svou první rally absolvoval Goransson před třemi lety na Rally Sweden ve skupině N, kde vybojoval 17 místo absolutně. V Africe Richarda navigoval zkušený Emil Axelsson (spolujezdec PG Anderssona).

David Horsey (Keňa) / Alex Horsey (Keňa)

Car reg: LNV 893L
Zkušennosti: African Continent Rally Champion z roku 1984. Davidův syn Alex působil v sezoně 2013 v KCB Kenyan Rally Championship.

Jan Hagman (Švédsko) / Martin Hagman (Švédsko)

Car reg: KNV 190N
Zkušennosti: Více než 250 podniků má na svém kontě tento Švéd. Mimo jiné 9 startů na Rally Sweden, tři účasti na Rally Finland a několik podniků ME. Safari Classic byl v loňské sezoně druhý podnik po Rallye du Marco 2013, který absolvoval s Porsche Tuthill.

Joakim Roman (Švédsko) / Jorgen Fornander (Švédsko)

Car reg: TGF 140L
Zkušennosti: Realitní makléř a stavební konstruktér Joakim Roman má za sebou více než 30 startů ve WRC.

Gerard Marcy (Belgie) / Stephane Prevot (Belgie)

Car reg: LNV 841 L
Zkušennosti: Bývalý tovární jezdec značky Lada s více než třicetiletou praxí v motorsportu. Marcy je oddaný příznivec Safari rally a několikanásobný účastník Rally Dakar. Marcyho spolujezdec Stephane Prevot je dnes již také legendou. Během své kariéry navigoval například Francoise Duvala či Chrise Atkinsona. Několik sezon strávil po boku Bruna Thiryho, včetně té v továrním týmu Škoda v roce 2001.

Aslam Khan (Keňa) / Farhaaz Khan (Keňa)

Car reg: UBD 79G
Zkušennosti: Pilot Royal Air Force, posléze Kenyan Air Force. Začínal jako spolujezdec v roce 1973. Několikrát startoval na Safari Rally. V roce 1980 vyhrál na této soutěži klasifikaci Group 1se Subaru. Bylo to vůbec poprvé, co se japonská čtyřkolka účastnila Safari rally.

Jayant Shah (Tanzanie) / Lofty Drews (Australie)

Car reg: NUE 32V
Zkušennosti: Trojnásobný Kenyan National Rally Champion a vítěz Tanzania Rally Championship. Mihnul se také ve WRC na podnicích v Řecku a v Argentině.

Sdílet

O autorovi

Zakladatel portálu. Profesí designér. V rallysportu angažován od roku 1997. Majitel agentury INUA vlastnící ochrannou známku RALLYLIFE a provozující stejnojmenný server. Autorsky se podílí na obsahu v rubrikách AUTOMOBILY, OSOBNOSTI. LIFESTYLE a RECENZE. Aktuálně se zaměřuje na historické sportovní vozy. Od roku 1999 člen realizačního týmu magazínu RALLY, kde má na starost grafickou přípravu časopisu.

Komentáře