Další zajímavý kousek představila v Ženevě na autosalonu automobilka Honda. Model Civic Type R Concept má být ryzím sportovním vozem určeným pro silniční provoz.

Závodnička do běžného provozu

Honda představila na svém stánku rudě zbarvený vůz s názvem Civic Type R Concept. Vůz, který se velmi úspěšně etabloval také v prostředí rallysportu, nabízí velkou porci zábyvy a sexapealu.

Změna pojetí

Inženýři v hondě převrátili klasické pojetí sportovního vozu pro běžnou produkci. Podle slov zástupců automobilky má být „nejostřejší“ Type R v historii “ závodním vozem pro silnici“, nikoli „sportovní verzí silničního provedení“.

„Type R představuje sportovního ducha Hondy. Je postaven s láskou k motorsportu.“ Masaru Hasegawa, šéfdesignér projektu Type R Concept

V základu vychází vůz z modelového provedení řady Civic, která bude uvedena na trh v roce 2015. Představený Type R však není pouhým stylistickým cvičením výtvarníků a konstruktérů, jak by se na první pohled a podle přívlastku Concept zdát.

Téměř všechny prvky jsou fuknční a proveřeny na trati legendární německé smyčky Nurgburgring Nordschleife. Designu karoserie dominují ostře řezané linie navzájem propojené v kompaktní celek. Přední část vozu dostala velké průduchy optimalizující proudění vzduchu. Rozšířené blatníky jsou aerodynamicky upraveny tak, aby se zlepšilo chlazení brzdové soustavy značky Brembo.

Třešinka na rudém dortu

Nejvýraznějším prvek karoserie ale představuje zadní křídlo s integrovanými LED svítilnami. Ani v tomto případě se nejedná o estetickou ozdobu zadní části, nýbrž několika testy vyladěný aerodynamický prvek, u kterého se podařilo dosáhnout výrazného zlepšení přítlačné síly.

Výkonová charakteristika vozu zatím specifikována nebyla, nicméně podle předběžných informací by měl Type R získat jako první evropský model zbrusu nový přeplňovaný agregát VTEC TURBO. Dvoulitrový čtyřválec s přímým vstřikováním by měl posktovat výkon přes 280 koní.

Vývoj Hondy Civic Type R Concept byl umístěn do evropského prostředí, kde se úkolu zhostili designéři a inženýři z R&D odělení v britském Swindonu.

Sdílet

O autorovi

Komentáře