Třetí ze zajímavých novinek představených na Ženevském autosalonu patří ke zlatému fondu rallysportu. Mimořádně oblíbený model WRX STI od japonské automobilky Subaru slavil ve švýcarské hale Palexpo evropskou premiéru.

Provedení s označením WRX STI se stalo časem kultovní záležitostí. Na 84. Geneva International Motor Show představilo Subaru další evoluci populárního sportovního sedanu. „Krátký“ hatchback je již zapomenut, modelové provedení 2015 potvrzuje definitivně návrat ke stupňovité zádi.

Exteriér zdobí agresivnější design. Karoserie i podvozek vykazují po úpravách vyšší torzní tuhost, což utiší stesky některých příznivců japonské čtyřkolky. Velká pozornost byla věnována systému řízení, které získalo rychlejší pomětr a větší tuhost. Mezi dorazy je nyní 2,5 otáčky, na rozdíl od 2,8 otáček u základního WRX. Volant má oproti předchůdci také menší průměr. V interiéru vychází „estéíčko“ z běžné produkce. Příjemné měkké materiály dopňují nové ovládací prvky a ukazatele. Přibyly doplňky v provedení kov a karbon.

WRX STI nabylo také na prostornosti. Díky o 25 mm zvětšenému rozvoru mají cestující na zadních sedadlech více místa pro nohy. Zavazadlový prostor narostl o 40l. Představený vůz je dlouhý 4.595 mm, široký 1.795 mm a vysoký 1.475 mm, rozvor činí 2.650 mm

Příznivce sportovní jízdy však bude zajímat především technická výbava vozu. Také v této oblasti inženýři připravili několik změn, které umožňují „dostat“ z nejsilnějšího produkčního boxeru maximum. Ikonický čtyřválec o objemu 2.5l dosahuje výkonu 224 kW (305 koní) při 6000 min-1 a 393 N.m v 4000 min-1. Šestistupňová převodovka prošla revizí, výsledkem je „zrychlení“ a zkrácení rychlostních stupňů.

Sériová verze WRX STI se již dočkala první sportovní úpravy, rovněž představené v Ženevě. Pro účast na jubilejním vytrvalostním závodě Nurburgring-24 v červnu, byl postaven okruhový speciál. S ním budou usilovat o třetí vítězství v řade ve své kategorii Japonci Toshihiro Yoshida a Kouta Sasaki.

Oficiální informace o ceně v ČR zatím známy nejsou. Zatím tedy jen orientačně. Ve Velké Británii, kde se zahájením prodeje počítají po 1. květnu, nabídnou nejrychlejší sériovou imprezu za necelých 30 000 liber, tj. cca. 990 000 Kč.

VIDEO: Subaru Impreza WRC STI 2015

Sdílet

O autorovi

Komentáře