Návrat automobilové soutěže do slovenské metropole nebude ani letos skutečností. Problémy s finančním zabezpečením přinutily organizátory Škoda Rally Bratislava letošní ročník doslova za pět minut dvanáct odvolat.

Vyjádření RUFA Sport ke zrušení rally

Slovenský RUFA Šport Team sa na posledné podujatie tohtoročného DMACK Tyres Rally 2012 – Majstrovstvá Slovenska pripravovala trochu inak, ako tomu býva pri ostatných podujatiach v sezóne. Dôvodom bol fakt, že práve tu sa chcela poriadne odvďačiť partnerom, ktorí ju podporovali v zisku tohtoročného titulu absolútneho majstra Slovenska v rally.

Nedá mi, aby som sa nevyjadril, k zrušeniu Rally Bratislava posledného podujatia tohtoročnej rally sezóny na Slovensku, ktoré sa malo konať v hlavnom meste Slovenska. Práve odtiaľto totiž máme najviac reklamných partnerov, ktorých je niekedy problém dotiahnuť na podujatie konajúce sa mimo Bratislavy, napríklad v Košiciach, ale aj niekde inde.

Práve preto sme Rally Bratislava chceli využiť na to, aby sme sa im práve tu odvďačili nielen peknou jazdou našej posádky, ale aj menšou oslavou zisku titulu absolútneho majstra Slovenska v sezóne 2012. Samozrejme je normálne nielen u nás, ale aj inde vo svete, že súťaže sa z nejakého dôvodu rušia, vždy sa tak však deje v dostatočnom predstihu. Tu však organizátor zverejnil zrušenie podujatia iba necelý týždeň a pol pred jeho plánovaným štartom, čo je z môjho pohľadu veľmi neskoro. Nielen náš, ale všetky tímy už majú v tomto období všetko dojednané a ťažko sa to potom ruší. Máme vyplatené štartovné, ale aj zálohy za súťažné vozidlo, ale aj za hotel, catering pre partnerov a podobné veci.

Viem, že organizátor isto vyvinul maximálnu snahu na zorganizovanie tejto súťaže, ale nie je možné aby čakal s oznámením o jej zrušení do poslednej chvíle. Kto nám vzniknuté straty nahradí ? Veľa som rozmýšľal a naozaj neviem, čo ku takémuto neskorému zrušeniu súťaže povedať. Snáď iba toľko, že náš tím začína veľmi vážne uvažovať o tom, či sa ešte v budúcnosti predstavíme na domácej pôde. Pred našimi partnermi totiž vyzeráme ako podvodníci, ktorí niečo na začiatku sezóny sľúbia a potom nie sú schopní to dodržať. V rally športe nie je veľa reklamných partnerov a práve preto si každého jedného veľmi vážime, takto však prídeme aj o tých posledných ktorí nám ešte zostali.

Nemôžem si pomôcť, ale takéto oneskorené zrušenie podujatia, je z môjho pohľadu podraz na všetkých rallystov a ľudí ktorí majú tento šport radi a iste s mojim vyhlásením budú súhlasiť aj ostatní jazdci, či ich tímy," vyjadril svoje pocity nad vzniknutou situáciou manažér RUFA Šport Ľubomír Kleman.


Finále slovenského šampionátu se nekoná

Zrušením Škoda Rally Bratislava přišlo DMACK Tyres RALLY – Mistrovství Slovenska 2012 o poslední letošní měření sil. V platnost by mělo vejít pořadí šampionátu po košické rally, kterému vládnou Poláci Grzegorz Grzyb a Kajetan Kajetanowicz před Slovákem Igorem Drotárem.

„Z dôvodu odstúpenia generálneho partnera je XVI. ročník Rally Bratislava zrušený. Pre vysoký dátum bolo toto rozhodnutie pre nás likvidačné a aj napriek nadľudskému úsiliu, ktoré sme v posledných dňoch pre záchranu podujatia vyvinuli, musíme súťaž zrušiť. Všetky povolenia na trate organizátor udelené má – tieto budú zverejnené na webovej stránke – www.ba-rk.sk.


Všetky vklady a uhradené finančné prostriedky budeme vracať priebežne do tridsiatich dní od plánovaného dátumu konania súťaže, teda do 10. 12. 2012."
vyjádření předsedy organizačního výboru Viktora Marušáka.


Rally Bratislava představuje svůj program

Oficiální internetové stránky www.ba-rk.sk v uplynulých dnech odtajnily všechny podstatné informace pro zájemce o start včetně zvláštních ustanovení a systému přihlašování. Příjem přihlášek, který potrvá až do pondělí 29. října, probíhá na všech slovenských rally elektronicky – prostřednictvím webu www.prihlaska-sams.sk. Třebaže do startu stále zbývá více než měsíc, pořadatelé se rozhodli posádky motivovat, aby se přihlašovaly co nejdříve, a zavedli pro ně dvě pásma výše startovného. V praxi to znamená, že kdo přihlášku zašle s lehkým předstihem (do 26. října), ušetří ze své peněženky 50 Euro (v případě účastníků Slovenského rally poháru 20 Euro).

Pro soutěžící začne program letošní Škoda Rally Bratislava ve čtvrtek 8. listopadu seznamovacími jízdami s oběma klasickými rychlostními zkouškami DNV a Borinka, které potrvají i během pátečního dopoledne. Obhlídka rychlostního testu IMPA, jenž je situován přímo do ulic Bratislavy, naopak z pochopitelných důvodů proběhne pouze ve čtvrtek večer v koloně za zaváděcím vozidlem.

Pro početný okruh diváků a novinářů závod začne v pátek v 18:00 hodin slavnostním startem na náměstí SNP, aby se již o 20 minut později rozhořelo úvodní měření sil na městském okruhu IMPA.

Sedmikilometrové kroužení v ne zcela typických soutěžáckých podmínkách je věnováno především potěše diváků a na celkové výsledky závodu by nemělo mít výraznější vliv. Vše podstatné se odehraje až v sobotu 10. listopadu, na kterou organizátoři naplánovali trojí průjezd náročnými testy DNV a Borinka, které (spolu s druhým průjezdem městského okruhu) dohromady dávají více než 80 závodních kilometrů. Zajímavostí je, že kromě asfaltu zde na posádky čeká i zpestření v podobě sedmi procent nezpevněného povrchu.

Kompaktní schéma umožní sobotní program odjet za necelých devět hodin, a tak jméno vítěze budeme znát již krátce po 17. hodině odpolední, kdy na cílovou rampu najede první soutěžní posádka.

Bližší informace o Škoda Rally Bratislava nabídne připravovaný průvodce rally – tzv. Rally Guide, který se na oficiálním webu rally objeví v průběhu následujícího týdne.


Bratislavská rally se vrací v novém hávu

Škoda Rally Bratislava 2012, zařazená do mistrovství Slovenska v rally a do Slovenského rally poháru, se rodí v rukou zcela nového organizačního štábu, tvořeného členy nedávno vzniklého Bratislavského Rally Klubu. Původním záměrem tvůrců bylo při přípravách čerpat zkušenosti některého z moravských pořadatelských týmů, což odráží i údaje ve zvláštních ustanoveních. V posledních týdnech se však situace změnila a organizace závodu se uskutečňuje plně v režii slovenských činovníků.

Bratislavská rally nabídne trať na poměrně širokém prostoru v celkové délce 333 km, přičemž necelou devadesátku tvoří rychlostní zkoušky. Vybrané úseky nabízejí kompromis mezi zájmy diváků, kterým bude určen především městský okruh, a technicky náročnými úseky v okolí slovenské metropole.

RZ DNV zavede účastníky na zajímavý polookruh u Devinské Nové Vsi, jehož část si soutěžní posádky mohou pamatovat z někdejší RZ Markíza. Technicky nejnáročnější měření sil nabídne lesní úsek Borinka, která bude se svými patnácti kilometry královským testem celé soutěže.

Škoda Rally Bratislava je v kalendáři Slovenské asociace motoristického sportu zapsaná na termín 9. – 10. listopadu 2012. Více o soutěži mohou zástupci soutěžních týmů, novináři, ale i fanoušci zjistit na oficiálních stránkách www.ba-rk.sk, které se v těchto dnech postupně plní všemi potřebnými informacemi. O systému přihlašování soutěžních posádek, o programu soutěže či o dalších zajímavostech ze zákulisí příprav Vás budeme informovat v následujících tiskových zprávách.

Vzpomínkové video na ročník 2009 od Jana Olejníčka:

 

Sdílet

O autorovi

Člověk mnoha zájmů a koníčků, který si již vyzkoušel práci televizního redaktora i vyučujícího na vysoké škole. Celoživotní nadšenec pro rallysport, od roku 2007 redaktor časopisu Rally, občasný komentátor startovních a cílových ramp a příležitostný reportážní fotograf.

Komentáře