Recenze: Petr Poulík „RALLY ALL IN“

Autentický román z rally? To tu ještě nebylo!

Úspěšný soutěžák, republikový mistr jednodenních soutěží z roku 2002 a manažer závodního týmu vydá knihu. Nic neobvyklého. Nicméně prvotina Petra Poulíka není sbírkou vtipných historek ani životopisem, jak by se na české poměry dalo čekat. Útlé dílko s názvem RALLY ALL IN staví na zcela nečekaných základech. Kniha v paperbackovém provedení nese podtitul – autentický román ze světa rally.

Próza z pera soutěžáka?

Zapálený fanda tohoto sportu by neměl mít s avizovaný žánrem knihy problém. Přiznám se, že já ho měl. A důvěru v ono podezřelé spojením jsem nezískal ani po přečtení oficiální upoutávky. Vydrželo mi to do chvíle, kdy jsem se stal majitelem jednoho výtisku s autorovým věnováním. Neříkám že ze slušnosti, ale cítil jsem se tímto dárkem jaksi zavázaný, a knihu se rozhodl přečíst.

Poprvé jsem ji otevřel na zlínském autobusáku. Místě, které se díky Barum rally stalo Mekkou rallyových fandů. Jak symbolické. Cesta na Vsetín trvá něco málo přes hodinu. Ta stačila, abych si našel vztah k hlavnímu hrdinovi Pitovi. Kupodivu rychle jsem se nechal vtáhnout do děje. Stačilo pár dalších kapitol a definitivně jsem přistoupil na hru s názvem „román“.

Příběh, jehož rytmus a směr udává nešťastná událost z barumky, dokáže vzbuzovat emoce. Silné emoce. Mrazí z dialogu hlavního hrdiny a Billa, mitfáry vracejícího se do života po těžké nehodě, kterou jen zázrakem přežil. Doslova cítíte pach spáleniny při líčení nehody, díky které nebudete pár následujících kapitol ve své kůži. Kostky jsou vrženy, tady a teď. Pit má jen jednu možnost a ví, že se nesmí posrat! Musí hrát ALL IN…

Kniha se čte velmi dobře. Až se nechce věřit, že se jedná o autorovu prvotinu. Děj má spád, nikde nic zásadně nedrhne. Pár slabších míst se taky najde. Návštěva „růžovky“ v předvečer startu závodu je z mého pohledu zbytečnou úchylností, jakkoli pravdivou, u které jsem stěží hledal zásadní přínos pro rozvoj děje. Byť návštevy hampejzů k rally jaksi patří…

Realita vs. fikce – Vyberte si

Příslušné zdroje definují román jako smyšlený příběh. Navzdory tomu staví příběh Petra Poulíka z velké části na skutečných událostech. Odvaha, s jakou autor odkrývá komplikované a místy silně vyhrocené vztahy, zpočátku zarazí. Lhostejno, zda v detailech přechází do fikce. Díky tomu představuje kniha RALLY ALL IN autentický obraz zákulisí rally, který každého fandu rallysportu nějakým způsobem zasáhne.

Hlavního hrdinu Pita budete zatracovat i obdivovat zároveň. A v tom je pro mě knížka Petra Poulíka největším překvapením. Pokud jsem v úvodu nad zvoleným žánrem pochyboval, s omluvou beru zpět. Poulíkův román funguje!

Petr Poulík "Rally All In"

90% Vynikající

Těžko se chce věřit, že kovaný soutěžák zahoří literární touhou. Snad právě při těžké havárii přeskočila jiskra a Petr Poulík v sobě objevil autora. A vzal to útokem, próza je těžký žvanec i pro zkušené borce. S odvahou a zarputilostí jemu vlastní vytvořil dílo, které sice neposbírá literární ceny, mezi fandy motorsportu ale zaboduje s jistotou. Petrova prvotina je pro mě milým překvapením. S nadsázkou řečeno, malým krůčkem pro lidstvo, avšak obrovským skokem pro komunitu fandů motorsportu. Zvlášť těch barumkou odkojených.

  • Dějová linka 100 %
  • Styl 90 %
  • Grafická úprava 80 %
  • Autenticita 90 %
Sdílet

O autorovi

Zakladatel portálu. Profesí designér. V rallysportu angažován od roku 1997. Majitel agentury INUA vlastnící ochrannou známku RALLYLIFE a provozující stejnojmenný server. Autorsky se podílí na obsahu v rubrikách AUTOMOBILY, OSOBNOSTI. LIFESTYLE a RECENZE. Aktuálně se zaměřuje na historické sportovní vozy. Od roku 1999 člen realizačního týmu magazínu RALLY, kde má na starost grafickou přípravu časopisu.

Komentáře