RALLY magazín 06 / 2017

Rozhovory s jezdci, spolujezdci a osobnostmi

P. Tidemand – J. Andersson – Sezónu máme skvěle rozjetou
Lídři aktuálního pořadí WRC2 se představili na hustopečské Agrotec rally.

Silvie Hlavičková
“Chci někdy zažít radost i v cíli Barumky,” říká drobná blondýnka Silvie Hlavičková. Jejím snem je však pozice za závodním volantem.

Pavel Štípek: Jsme dobrá parta a snažíme se jezdcům naslouchat…
Pár dní poté, co opustí toto číslo našeho časopisu tiskárnu, je v českém soutěžáckém kalendáři zapsána Rally Pačejov. Tato skutečnost byla samozřejmě hlavním důvodem, proč si popovídat s ředitelem této soutěže Pavlem Štípkem, který navíc v poslední době pomáhá s organizací a dispečinkem i na mnoha dalších českých podnicích.

Ott Tänak – Třetí šance
Estonský jezdec Ott Tänak se na Sardinii konečně dočkal dlouho očekávaného vítězství. Za volant továrního Fordu Fiesta WRC usedl už v sezoně 2012, ale vinou celé řady havárií svoji pozici v týmu M-Sport ztratil. O tři roky později nahradil v kokpitu Fiesty WRC Hirvonena, ovšem ani tentokrát se neprosadil. Využil teprve svoji třetí šanci. K premiérovému vítězství v soutěži MS měl velmi blízko už loni v Polsku, ale po defektu v závěrečné fázi soutěže se musel spokojit se stříbrnou příčkou.

Tommi Mäkinen – Osudové spojení se zemí vycházejícího slunce
Čtyři tituly mistra světa ve WRC spojené s japonskou značkou Mitsubishi ho nesmazatelně zapsaly do historie motoristického sportu. Svou kariéru ukončil s dalším vozem ze země vycházejícího slunce, s konkurenčním Subaru. Řeč je o finském jezdci a nyní šéfovi stáje Toyota Tommim Mäkinenovi. Jeho návrat do nejvyšší ligy rallyového sportu je opět spjat s japonskou značkou. Jako by mu bylo daleké Japonsko souzeno…

Vzpomínka na Antonína Bergera

Dne 26. června 2017 nás po krátké nemoci ve věku nedožitých 75. narozenin navždy opustil Antonín Berger.


Reportáže z rally

Agrotec Petronas rally 2017 – Když se do Hustopečí přistěhuje krumlovské počasí
Hustopečská rally se z pozice nejmladší soutěže „velkého“ šampionátu postupně vypracovala ve stálici kalendáře, která dokáže ostatním podnikům nastavit vysokou laťku. Zasloužila se o to jednak náročnými rychlostními zkouškami v nádherném prostředí, jednak sympatickou snahou organizátorů nabídnout posádkám víc než jen dobře připravený závod.

Rally Bohemia 2017 – Korunovace pod domácím komínem
Šňůrou pěti vítězství v řadě se podařilo posádce Jan Kopecký – Pavel Dresler získat letošní domácí titul tím nejrychlejším možným způsobem.

ERC: Cyprus rally 2017 – Osamocený bojovník
Extrémně náročnou Kyperskou rally vyhrál popáté přemožitel Dakaru Nasser Al-Attiyah s novou Fiestou R5 Evo2. Žádný z jeho potenciálních soupeřů nedokončil první etapu, Kajetanowicz, Magalhaes a Bostanci dokonce havarovali ve stejné zatáčce. Ani jediný český jezdec Antonín Tlusťák nevyužil jedinečnou šanci na výborný výsledek a musel svoji Fabii R5 odstavit s poškozeným řízením.

TER: Ypres rally 2017 – Neuvillova kolostřešní exhibice
Kevin Abbring se stal prvním holandským jezdcem, který vyhrál prestižní belgickou Ypres Rally.

WRC: Rally d´Italia Sardinia 2017 – Ott Tänak se konečně dočkal
Estonec Ott Tänak byl už několikrát blízko premiérovému vítězství v seriálu mistrovství světa. Dočkal se až ve svých 29 letech, když opanoval Italskou rally na Sardinii. O dvanáct vteřin porazil jezdce Toyoty Jariho-Mattiho Latvalu, třetí skončil Thierry Neuville s hyundaiem. Hvězdou rally se ovšem také stal při svém teprve druhém startu s vozem WRC čtvrtý v cíli Esapekka Lappi, jenž opanoval Power Stage a v cíli měl na svém kontě nejvíce vítězství v rychlostních zkouškách.

WRC: Rajd Polski 2017 – Polská nadvláda stáje Hyundai
V těžkých podmínkách se dočkal na Rajdu Polském třetího prvenství v sezoně belgický tandem Thierry Neuville – Nicolas Gilsoul.


World RX

N, S – Kristofferssonův skandinávský atak
Další dva závody mistrovství světa v rallykrosu prokázaly dominanci týmu PSRX Volkswagen Sweden. V Norsku i ve Švédsku vyhrál Johan Kristoffersson, a protože jeho týmového kolegu Pettera Solberga provázela smůla a vítěz prvních tří závodů Mattias Ekström ve Švédsku nejel, má nyní Švéd v čele průběžného pořadí už jednatřicetibodový náskok.


Pozvánka na rally

Pozvánka Rally Pačejov
Mapa a časový harmonogram soutěže.

Sdílet

O autorovi

Zakladatel portálu. Profesí designér. V rallysportu angažován od roku 1997. Majitel agentury INUA vlastnící ochrannou známku RALLYLIFE a provozující stejnojmenný server. Autorsky se podílí na obsahu v rubrikách AUTOMOBILY, OSOBNOSTI. LIFESTYLE a RECENZE. Aktuálně se zaměřuje na historické sportovní vozy. Od roku 1999 člen realizačního týmu magazínu RALLY, kde má na starost grafickou přípravu časopisu.

Komentáře