Tento víkend proběhne poblíž Coventry tradiční mezinárodní výstava Race Retro zaměřená na historický motoristický sport. Pro soutěžní nadšence jsou hlavními taháky originální vozy Henriho Toivonena, účast předních britských soutěžáků a Rally Live Stage. Při exhibiční zkoušce v areálu výstaviště je možné vidět v akci historické rally vozy včetně speciálů skupiny B.

Vzpomínka na Toivonena

Letos si připomínáme 30. výročí tragického úmrtí finského soutěžního jezdce Henriho Toivonena, který se svým spolujezdcem Sergio Crestem zahynul za volantem Lancie Delty S4 na Tour de Corse 1986. Při této příležitosti budou na Race Retro vystaveny vozy, se kterými závodil. Jedním z nich je originální Ford Escort RS 1800, se kterým startoval v roce 1979 na RAC Rally (odstoupil pro poruchu spojky). K vidění bude i Talbot Sunbeam Lotus, se kterým finský talent o rok později na Britských ostrovech slavně zvítězil. Chybět samozřejmě nebude ani Opel Ascona 400 v barvách Rothmans ze sezony 1982. Jedním z hostů výstavy bude mladší bratr Harri Toivonen a Henriho bývalí spolujezdci.

Plejáda britských šampionů v čele s Damonem Hillem

Jezdeckou hvězdou letošní výstavy bude bezesporu britský pilot Formule 1 Damon Hill, který před 20 lety vyhrál na Hungaroringu svoji první Velkou cenu. Mladou generaci soutěžních jezdců bude zastupovat pravidelný účastník ERC Junior Chris Ingram, který letos přestoupil z Peugeotu UK do juniorského týmu Opel. K současné britské špičce patří také Tom Cave.

Starší generaci zastupují několikanásobní britští mistři Russell Brookes, David Llewelin (foto) a ze startů na Barumce dobře známý Mark Higgins. Ozdobou bude určitě návštěva Rosemary Smithové, která byla v šedesátých letech jednou z nejrychlejších žen za volantem. Úspěchy sbírala především za volantem továrního vozu Hillman Imp.

Live Rally Stage

Řada hostů z řad špičkových jezdců si nenechá ujít příležitost svézt se na populární Live Rally Stage v areálu výstaviště. Brookes se vrátí za volant Opelu Manta 400, Llewelin si vyzkouší Subaru Imprezu 555, bývalý tovární jezdec značky Vauxhall Chris Birbeck osedlá Asconu 400, Cave se představí za volantem Peugeotu 205 GTI. Prestižní organizace Rallying with Group B vyšle na trať několik cenných exemplářů z éry skupiny B – Audi Quattro, MG Metro 6R4 nebo Peugeot 205 T16. Stejně jako loni nebudou chybět ani prototypy a exotické soutěžní vozy jako například Ferrari 308 GTB.

Sdílet

O autorovi

Komentáře