X-raid – nejvážnější adept na vítězství v letošní Dakar rally 2012. Pilotní díl našeho seriálu představuje ve stručnosti lidi a techniku Team X-raid.

Sven Quandt

Rodák z německého Treburu, dlouholetý úspěšný soutěžní jezdec, někdejší šéf Mitsubishi Motor Sports (v letech 2002 – 2004). V rámci MMS působil Quandt v rally, následně převzal zodpovědnost za projekt Mitsubishi Pajero Evolution pro dálkové soutěže. Pod Quandtovým vedením startovali jezdci jako Panizzi, Galli, Sola, Masuoka, Fontenay, Biasion, Kleinschmidtová, Peterhansel a další. Spolupráce s posledně jmenovaným, Stéphanem Peterhanselem, přetrvala do současnosti. Francouz, několikanásobný vítěz Dakaru, nyní usiluje o zisk dalšího triumfu. Tentokrát s vozem MINI All4 Racing.

Sven Quandt - X-raid team boss

BMW X5CC

Sven Quandt založil X-raid GmbH v Treburu nedaleko Frankfurtu nad Mohanem v roce 2002. Hlavním cílem bylo vyvinout a na závodní tratě přivést konkurenceschopný závodní vůz. Že za týmem stojí skutečný mistr svého řemesla, ukázaly už první starty. Do terénu byl po nezbytných testech v roce 2002 nasazen závodní speciál BMW X5 CC. V létě toho roku vyhrál Belgičan Gregoire de Mevius Baja Germany. Další úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. BMW X5CC vyhrálo jako první vůz bavorské značky kategorii dieselů na nejslavnějším maratonu Rally Dakar. V roce 2004 vybojoval Khalifa Al Mutaiwei pro tým vítězství ve "FIA Cross Country World Cup". O dva roky později X-raid vyvinul nový závodní vůz – BMW X3 CC.

BMW X5 CC - Dakar rally 2007

BMW X3 CC

A "ikstrojka" od BMW nezůstala ve stínu svého většího bratra. Katařan Nasser Al-Attiyah opanoval s tímto vozem v roce 2008 "FIA Cup for Cross Country Bajas" a Filipe Campos získal titul v portugalském šampionátu. Hvězda X-raid stoupala strmě vzhůru. Rus Leonid Novitskij společně s německým "mitfárou" Andreasem Schulzem získali titul šampionů Cross Country World Cup v sezoně 2010. Ve stejném roce skončil Stéphane Petrhansel na Dakaru těsně pod stupni vítězů na 4. místě. Totéž umístění zopakoval Francouz o rok později.

BMW X3 CC - Nasser Al-Attiyah, Dakar 2007

MINI All4Racing

Multinárodní sestava, zahrnující personál a jezdce z Belgie, Brazílie, Chile, Francie, Velké Británie, Itálie, Rakouska, Portugalska, Polska, Španělska, Švédska a Německa, stála za malou senzací na konci loňského roku. Několik týdnů před startem "Dakaru" 2011 spatřilo světlo světa MINI All4Racing. Vůz, který tým z Treburu postavil na základu MINI Countryman za neuvěřitelných 80 dní.

Historicky první vítězství "teréňáku" MINI All4 Racing získali pro X-raid Stéphane Peterhansel a Jean-Paul Cottret v dubnu na Abu Dhabi Desert Challenge. Postupně vzniklo několik vozů, které se představily na podnicích crosscountry rally. Na letošním Dakaru nasadil tým sestavu pěti vozů All4 MINI Racing.

MINI All4 Racing X-raid

pokračování: Díl II. – Závodní vozy týmu X-raid

Sdílet

O autorovi

Zakladatel portálu. Profesí designér. V rallysportu angažován od roku 1997. Majitel agentury INUA vlastnící ochrannou známku RALLYLIFE a provozující stejnojmenný server. Autorsky se podílí na obsahu v rubrikách AUTOMOBILY, OSOBNOSTI. LIFESTYLE a RECENZE. Aktuálně se zaměřuje na historické sportovní vozy. Od roku 1999 člen realizačního týmu magazínu RALLY, kde má na starost grafickou přípravu časopisu.

Komentáře