Čeští fanoušci ho v internetových diskusích nazývají cyklistou. Jde o připomínku deseti titulů ve sjezdu horských kol. Ovšem francouzský pilot Nicolas Vouilloz je rychlý i na čtyřech kolech.

Azurové pobřeží je nejenom ideálním místem pro úžasnou dovolenou, ale také jedním z center francouzské rally. Mezi rodiny, které se tomuto sportu upsaly, patřily také Vouillozovi z Nice. „Otec kdysi závodil, ale na nižší úrovni. Zkoušel to také můj bratr. Já jsem o rally taky vždycky snil, proto jsem usedl do auta," vzpomíná Nicolas (narozen 8. února 1976).
Ovšem soutěžím se začal věnovat až poté, co ukončil bikerskou kariéru. Nutno dodat, že mimořádně úspěšnou. Deset světových titulů z let 1991-2002 málokdo z blízké době překoná. „Když jsem skončil s koly a přemýšlel, co dál, volba byla jasná," pousmál se.
V roce 2003 začal jezdit Peugeot Cup pro modely 206 XS, který okamžitě vyhrál, pak už to šlo ráz na ráz. Mistrovství světa s továrním autem v barvách Bozianu. V roce 2004 absolvoval sedm světových rally, nejlepším výsledkem byla devátá příčka ve Walesu.
V dalších letech ale už jen paběrkoval, připsal si pouhé tři světové starty. Dva z toho byly se Škodou Fabia WRC. Na Korsice 2005 dojel jedenáctý, o týden později v Katalánsku záhy havaroval.
Z mezinárodní scény se na chvíli vytratil, vrátil se až do seriálu IRC.

„Prosadit se v mistrovství světa bylo velmi těžké. Potřebujete hodně času poznat tratě, které se stále opakují. Pro jezdce, jako jsem já, bylo IRC skvělou příležitostí. Závodíte proti stejným autům," pochvaloval si.

V sezoně 2007 zvítězil v Turecku a ve Zlíně, ale titul bral jeho značkový kolega Enrique Garcia Ojeda. O rok později se situace otočila. Zvítězil pouze na Madeiře, ale nakonec nasbíral více bodů než týmový kolega Loix.
Kromě závodění pracoval na vývoji Peugeotu 207 S2000. Loni však trochu překvapivě přeskočil za volant Škody Fabie Super 2000 a v Monte skončil třetí. „Fabia se mi líbí víc. Má dobrý motor, je lehce nedotáčivá, což je lepší v zatáčkách," pokusil se srovnat oba špičkové speciály.
Dokáže letos Nicolas Vouilloz obhájit loňský výsledek?

Sdílet

O autorovi

Komentáře