Dnes mají posádky na Dakaru volno. Malé zastavení v mezičase – loňský vítěz Dakar rally Nasser Al-Attiyah z Kataru, letos soutěžící v barvách Team SPEED Robbyho Gordona a vozem Hummer.

Když loni Nasser Al-Attiyah přijížděl na cílovou rampu, těžko mohl jen pomyslet na to, jaké pokračování dakarského dobroužství na něj čeká. Před rokem jako první Arab dobyl nejvyšší metu na Dakaru (článek "Začíná párty bez konce" ZDE). Letos je zpět s bestií jménem Hummer.

Jedenáct měsíců po triumfálním úspěchu s týmem VW oznámil Katařan světu, že spojuje své jméno a schopnosti s americkým bouřlivákem a showmanem za volantem Robby Gordonem. V barvách Team SPEED a se speciálem Hummer H3 poslední evoluce, odcestoval Nasser do Jižní Ameriky obhajovat loňské vítězství. Pokud by se mu to podařilo, stal by se v historii závodu teprve druhým jezdcem, který to dokázal (Ari Vatanen je zatím jediným, když zvítězil v letech 1990 a 1991).

"Jsem zavázaný své zemi Qataru, která můj start a zároveň pokus obhájit loňský triumf podpořila. Samozřejmě je pro mě obrovská čest závodit s Robby Gordonem a jeho lidmi," prohlásil Al-Attiyah před odjezdem.

Na sedadlo spolujezdce usedl Lucas Cruz, který není žádným nováčkem. V roce 2010 navigoval na Dakar Rally Carlose Sainze.

Hummer H3 - "Qatar"

Jak Nasser k Hummeru přišel

"Myšlenka, že nebudu moci startovat na Dakaru byla strašná. Prožíval jsem velkou frustraci poté, co Volkswagen oznámil svůj záměr, stáhnout se z tohoto závodu. Možnost obhajoby mého vítězství zmizela jak pára nad hrncem. Začal jsem hledat způsob, jak se na start Dakaru postavit i v roce 2012. Jedno bylo jasné, pokud změna, tak se vším. Hledal jsem novou výzvu, jinou koncepci vozu, než s jakým jsme zvítězili v roce 2011. Nejlepší volbou se mi zdála dvoukolka z Team Gordon Hummer. Prohlédl jsem si letošní trať a uznal, že toto auto vyhovuje i po této stránce. Jakmile mi zavolal Etienne Lavigne (ředitel závodu) a řekl, že se mnou počítá a startovní číslo 300 má pro mě připraveno (číslo pro vítěze předchozího ročníku v kategorii), bylo vymalováno. Strategii, kterou jsem léta budoval v týmu VW, spojím s duchem týmu Robby Gordona," popsal Nasser Al-Attiyah podrobně své rozhodování o letošní účasti na Dakaru.

Jak již zaznělo, Hummer H3 je zcela jiná káva než VW Touareg. Na první pohled neohrabaná krabice s jednou hnanou nápravou však přesně odpovídala záměru Katařana. Zkušeností s toutu koncepcí však bylo pramálo. "Co se vozu týká, začínám od nuly. Ještě jsem jej nikdy neřídil, ale den nebo dva testů a dostanu se do toho. Dvoukolka bude navíc docela zábava. A obrovskou jistotu mi dává Lucas. Nedávno jsme společně zvítězili na Baja of Qatar a jsem nesmírně rád, že bude sedět se mnou ve voze," dodal Nasser.

Dakar 2012

Rally odstartovala, žel pro Nasser Al-Attiyaha s trpkou příchutí. 2 kilometry před cílem první etapy zastavil Hummer s číslem 300 vinou ztráty tlaku oleje. Takový začátek si jistě loňský vítěz nepředstavoval. Jestliže týmový duch byl jedním z důvodů, proč se Katařan rozhodl pro spolupráci s Robby Gordonem, pak nejlepší důkaz předložil bos týmu osobně. Bez ohledu na svůj čas zavěsil Gordon vůz s nápisem Qatar za lano a dovlekl do servisu…

Nasser Al-Attiyah and Robby Gordon

Zadostiučiněním byla sedmá, zatím poslední, etapa. Vozy Hummer stáje Team SPEED se umístily na prvních dvou místech v pořadí Al-Attiyah – Gordon.

Umístění posádky Nasser Al-Attiyah – Lucas Cruz (I. – VII. etapa):

I. etapa – v etapě / celkově: 38. místo (ztráta 9.45 minut na vítěze díky technickým potížím)
II. etapa
– v etapě: 1. místo / celkově: 6. místo
III. etapa
– v etapě: 3. místo / celkově: 6. místo
IV. etapa
– v etapě: 16. místo / celkově: 7. místo (propad – ztráta 13 minut následekm uvíznutí v bahně)
V. etapa
– v etapě: 11. místo / celkově: 8. místo
VI. etapa
– ZRUŠENA
VII. atapa
– v etapě: 1. místo / celkově: 6. místo (ztráta 42:54 min na 1. příčku)

 

Nasser Al-Attiyah – Největší úspěchy :

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

1990 1. místo Qatar National Rally Championship
1991 1. místo Desert Fox by Marlboro
1992 1. místo Qatar National Rally Championship
2003 1. místo FIA Middle East Rally Championship
2006 1. místo FIA Production Car World Rally Championship
2007 1. místo FIA Middle East Rally Championship
2008 1. místo
1. místo
FIA Cross Country Rally Worldcup
FIA Cross Country Rally Worldcup for Bajas
2009 2. místo
1. místo
Rally dos Sertões, Silk Way Rally
FIA Middle East Rally Championship
2010 2. místo
2. místo
Dakar Rally
Silk Way Rally
2011 1. místo Dakar Rally

 

Sdílet

O autorovi

Zakladatel portálu. Profesí designér. V rallysportu angažován od roku 1997. Majitel agentury INUA vlastnící ochrannou známku RALLYLIFE a provozující stejnojmenný server. Autorsky se podílí na obsahu v rubrikách AUTOMOBILY, OSOBNOSTI. LIFESTYLE a RECENZE. Aktuálně se zaměřuje na historické sportovní vozy. Od roku 1999 člen realizačního týmu magazínu RALLY, kde má na starost grafickou přípravu časopisu.

Komentáře