Výzvou bude v závěru tohoto týdne pro posádku Hájek Historic Czech National Rally Teamu Miroslav Janota – Pavel Dresler start na Akropolis Rally.

V Řecku se pojedou o tomto víkendu hned dvě soutěže započítávané do hodnocení evropského šampionátu historiků. V pátek a sobotu bude 54 posádek závodit na asfaltových rychlostních zkouškách, harmonogram nedělního závodu zavede osmapadesát dvojic na šotolinové testy. Součástí podniku je i soutěž Regularity neboli jízda pravidelnosti.

Centrum desátého ročníku Mercedes Benz Historic Acropolis Rally je situováno do města Kamena Vourla ležícího severovýchodně od Athén. V řeckém hlavním městě se kromě technických přejímek uskutečnil ve čtvrtek pod chrámem Pantheon na úpatí vrchu Acropolis slavnostní start. Asfaltová část soutěže čítá dvanáct rychlostních zkoušek (každý den se pojede šest testů) o celkové délce 140,12 kilometru. Včetně přejezdů soutěž měří téměř 750 kilometrů! Nedělní šotolinový závod zahrnuje šest erzet na třech úsecích (70,94 km).

Opel Kadett týmu Ctirada Hájka poveze na dveřích startovní číslo 15, na šotolinu bude označen číslem 115. Janota figuruje před řeckým podnikem na třetím místě v průběžném hodnocení evropského mistrovství. Na Balkánském poloostrově by se mělo objevit sedmnáct jezdců registrovaných do ME, sedm z nich bude s Miroslavem Janotou soupeřit v Kategorii 2. Chybět nebude Ital Paolo Pasutti, Švéd Mats Myrsell či další italský pilot Antonio Parisi, všichni s osvědčenými vozy Porsche 911.

„Asfaltová část je svým charakterem spíše závodem do vrchu. Pojede se na širších silnicích s rychlejším profilem, ale testy jsou velmi náročné a pěkné. Velkou neznámou je počasí, protože ve středu, když jsme trénovali, bylo na každé rychlostní zkoušce rozdílné. Začínali jsme za slunce, končili za deště. Počasí se tu mění opravdu rychle,“ řekl Miroslav Janota a jedním dechem dodal:

Nedělní etapa se mi líbí. Charakterem je každá ze šotolinových vložek odlišná. První je spíše užší, druhá naopak extrémně rychlá, spíše finského typu, a třetí pak klasická řecká rozbíječka. Na svůj první závod na šotolině se těším. Zdejší tratě jsou pro nás velkou neznámou, proto bude úspěchem, při troše štěstí, když získáme co možná nejvíce bodů.“

Ohlas svého jezdce doplnil navigátor Pavel Dresler: „Je pro mě čest po Sanremu startovat na dalším legendárním závodě, kterým určitě Acropolis Rally je. Asfaltové tratě jsou na napsání rozpisu celkem náročné. Co se týká šotoliny, těším se na ni stejně jako Mirek. Pojedeme po tratích, na kterých závodily legendy světového rallyesportu.“

„Čeká nás první start na šotolině. Testování dopadlo dobře, ale při závodě to bude úplně o něčem jiném. Byl bych rád, kdyby se klukům podařilo oba závody dokončit. Jelikož na tamní tratě jedou sbírat cenné zkušenosti, každý bodový zisk bude úspěchem,“ uvedl majitel týmu Ctirad Hájek a doplnil: „Těsně před odjezdem nás potkaly technické problémy s motorem, ale díky našemu motoráři Tomáši Fuchsovi se nám podařilo včas připravit druhý agregát.

Sdílet

O autorovi

Komentáře