Za necelý týden se v termínu 10. – 11. 7. v Saalfeldenu koná druhý ročník rakouských legend. Stejně jako loni se v atraktivním prostředí objeví pestrá škála soutěžních vozů od historiků ze šedesátých let až po speciály WRC 21. století. Ačkoliv akce koliduje s Rally Bohemia, směrem na Salzburg vyrazí také sedm českých posádek.

Seznam přihlášených / Entry list Gr. B. Rallyelegenden 2015

Bohatší startovní pole

I když populárních rally legend neustále přibývá, Saalfelden si hned při své loňské premiéře vydobyl místo na výsluní. Hlavním mottem pořadatelů je pestrost startovního pole. Poněkud zavádějící název preferuje slavnou soutěžní skupinu B z poloviny osmdesátých let, ale na trati se objeví vozy, které mapují celých 40 let rallysportu.

Nejnižší startovní číslo 1 dostal bývalý tovární jezdec VW, Peugeotu a Fordu Kalle Grundel. Švéd si vyzkouší miniaturní Styer Puch 650 TR, který se vyráběl v Rakousku a Polák Zasada s ním v roce 1965 vybojoval titul mistra Evropy. Nejvyšší číslo 93 bude mít naopak nalepeno na dveřích stříbrný Peugeot 206 WRC, se kterým získal Marcus Grönholm titul mistra světa 2000. K vidění budou mj. dvě extovární Lancie Integrale 16V, Ford Sierra Cosworth po Rusellu Brookesovi a Mitsubishi Lancer Evo 6 z britského Ralliartu. Bývalý německý mistr Alfons Stock představí originální VW Golf II GTI, rakouský jezdec Hannes Danzinger novější Golf GTI IV Kit Car.

Perlou skupiny B bude replika Audi Quattro S1 v rukou bývalého testovacího jezdce týmu Audi Sport Waltera Mayera.

Sportovní soutěžní vozy

Loni patřila k největším tahákům Gr.B Rallyelegenden dvě soudobá Porsche 997 GT3. Nejinak tomu bude i letos. Úřadující německý šampion Ruben Zeltner přiveze do Saalfeldenu opět svoji „řvoucí zebru“, druhý exemplář představí Olaf Dobberkau. Vozů značky Porsche bude k vidění celá řada. Historický model 911 RS mistra Evropy Karla Wagnera, novější typ 911 SC 3.0 Willyho Rabla, verze z Rally Safari i maratonu Panama – Alaska. Velmi vzácný Renault Alpine A310 sk. 5 přiveze známý spolujezdec Franz Zehetner, chybět nebude ani vysokokarátové Ferrari 308 GTB.

Vrcholem přehlídky sportovních vozů ovšem bude Aston Martin V8 Vantage GT4 Fina Kariho Mäkely.

Divácké atrakce

Největší podívanou loni předváděli Italové, které známe ze startů na Star Rally Zlín. Divoký Paolo Diana sice musel vinou poruchy motoru brzy vzdát, ale dokonale ho zastoupil Conforto Galli s BMW M3 po Snijersovi. S druhou „emtrojkou“ nastoupí Michele Ceccato, zatímco jeho otec Franco Ceccato usedne opět za volant svého Fiatu 131 Abarth.

Osobně mohu fanouškům doporučit především městskou okruhovou zkoušku Hexenkessel.

Pořadatelům asi různorodé bohaté startovní pole nestačí a tak letos pro diváky připravili navíc doprovodnou šou. K vidění budou závodní trucky Iveco, dragster na bázi Chevroletu Corvette, jedinečné policejní Porsche 997, speciál pro americkou okruhovou sérii NASCAR, předválečné veterány nebo různé tuningové kreace.


Druhý ročník se hlásí o slovo!

S mimořádným úspěchem proběhl první ročník setkání legend v rakouském Saalfeldenu (články o Gr. B Rallylegenden 2014 ZDE). Není proto divu, že se pořadatelský tým rozhodl pokračovat v nastoleném trendu. Pomyslná laťka se posouvá, druhý ročník je oficiálně vyhlášen!

Gr. B Rallyelgenden 2015 zahájí o den dříve. Pátek 10. července a sobotu 11. července zvolili pořadatelé pro konání druhého ročníku. Výsledek bohužel přináší českým posádkám a fanouškům stejnou nepříjemnost, jako letos. Nadcházející ročník se s největší pravděpodobností opět pojede v termínové kolizi s Rally Bohemia…

„Z mého pohledu je to malé zklamání,“ uvedl k termínu Roman Fluxa, předseda KHSA a upřesnil okolnosti výběru termínu: „Již loni jsme poukazovali na termínový střet s Bohemia rally. Snažili jsme v této věci rozhodnutí pořadatelů ovlivnit. S hlavním organizátorem akce Peterem Freisingerem jsem se sešel začátkem listopadu na Slovakia Ringu. Situaci však komplikuje řada faktorů. Především místní zemědělci, jejichž pozemky jsou trasou rally dotčeny. Akce se navíc koná v jedné z turisticky nejexponovanější části Alp. Navíc v Rakousku, kde je vše mnohem přísnější.“

Česká stopa

I přes zmiňovaný „střet“ termínů Bohemky a legend našlo letos cestu na start v Saalfeldenu sedm našich posádek (článek o české účasti ZDE). S podporou KHSA – Klubu historických sportovních automobilů bude mít Česká republika v Rakousku zastoupení i v nadcházejícím ročníku.

„I vzhledem k vynikajícím vztahům s organizátory se nám podařilo do Saalfeldenu přivést sedm českých posádek. Letos bychom rádi vyjednali účast pro 10 vozů. Zájem o akci je však obrovský. Jen z Itálie se v tuto chvíli hlásí téměř 30 zájemců a to poslední, co by chtěli pořadatelé měnit, je loňský počet přijatých přihlášek.“ Roman Fluxa, KHSA.

Hlavní fakta

Datum: 10. – 11. července 2015
Novinka: noční RZ „RACE of LEGENDS“ pod umělým osvětlením v tréninkovém centru ÖAMTC.
Servisní areál: Stejně jako loni v krytých prostorách Intersparu v Saalfeldenu.
RZ: Rychlostní zkoušky doznají řadu změn a přibydou nové.
Městská RZ: Stejně jako loni se pojede městská RZ protínající „Hexenkessel“ v centru Saalfeldenu. Letos s mnohem přísnější regulací diváků. Pro ty budou připraveny dvě velkoplošné obrazovky.
Párty: Závěr akce obstará „PARTY of LEGENDS“ v Hotel Gut Brandlhof.

Sdílet

O autorovi

Komentáře