Tento týden 8. – 9. července se v rakouském městečku Saalfelden am Steinernen Meer koná třetí ročník Gr. B Rallyelegenden pro historické vozy všech kategorií. Pořadatelé připravili mnoho atraktivních novinek. Tradičně nejpestřejší startovní pole, výstavu prototypů skupiny S, úsek stoupající k hrázi vodní přehrady do výšky 2000 m/mořem nebo divácky vděčné okruhové úseky. V téměř stočlenném startovním poli se objeví mnoho zajímavých jezdců i vozů včetně pěti českých posádek startujících opět pod hlavičkou KHSA.

Gr.B Rallyelegenden Official website

Prototypy skupiny S

Řediteli Gr. B Rallyelegenden Peteru Freisingerovi se letos podařil husarský kousek. V rámci soutěže bude mít světovou premiéru výstava prototypů skupiny S, která se po tragických haváriích v roce 1986 nerealizovala. V hotelu Gut Brandlhof bude od pátečního rána k vidění pět jedinečných vozů sk. S: Lancia Abarth ECV I, Audi Sport Quattro RS 002, Opel Kadett E Rallye 4×4, Vauxhall Astra 4S a Toyota MR2 222D.

V rámci 30letého výročí konce skupiny B bude ve startovním poli celá řada těchto výkonných monster. Největší zastoupení mají legendární vozy Audi Quattro. Vedle desítky klasických „dlouhých“ vozů budou k vidění a slyšení i čtyři exempláře okřídlených monster Audi Sport Quattra S1 E2.

S prestižním startovním číslem 1 pojede bývalý testovací jezdec týmu Audi Sport Walter Mayer. Chybět nebudou ani další ikonické speciály nezapomenutelné skupiny B Peugeot 205 T16, MG Metro 6R4, Ford RS 200 a Lancia Delta S4

Zajímavé osobnosti

Při studiu startovní listiny narazí znalí fanoušci na několik známých jmen z minulosti. Ital Franco Ceccato startuje opět se svým originálním Fiatem 131 Abarth, se kterým na počátku osmdesátých let hostoval na Barumce.

Na Rallye Vltava v minulosti startoval bývalý tovární jezdec Opelu Švéd Lars Carlsson, který se vrací za volant Opelu Kadett GT/E. Se stejným vozem se představí i špičkový rakouský soutěžák Sepp Haider, který byl dlouhá léta nejvážnějším soupeřem Franze Wittmanna v boji o titul. Do třetice je s populárním kadettem v rámci týmu Irmscher přihlášen vítěz Barum rally 1974 Wolfgang Hauck.

České posádky

Saalfelden je už tradičně jednou z hlavních akcí Klubu historických sportovních automobilů KHSA. Letos je přihlášeno pět českých posádek. Brněnský soutěžák Petr Vlašín přiveze do Rakouska novějšího ze svých moskvičů AZLK 1600 SL.

Petr Vlašín s manželkou přivezl na loňský ročník rakouských legend žlutý model 412.

Otec a syn Kovaříkové vybrali ze své úctyhodné sbírky originálních vozů značky Škoda model 130 LR sk. B a extovární Favorit 136 L sk. A. Valašský jezdec Martin Hrachovec startuje do třetice se Škodou 130 RS. Nováčkem bude Radek Touš se Škodou 120 S ve žlutomodrých barvách Barum teamu.

Pozměněná trať

Dobrou zprávou pro všechny české diváky je příznivý termín Gr. B Rallyelegenden. Zatímco v předchozích letech soutěž kolidovala s Rallye Bohemia, tentokrát se koná o týden později.

Atraktivní novinkou v itineráři je 12kilometrový úsek šplhající po privátní vyhlídkové silnici Kaprun / Hohe Tauren až do výšky 2000 metrů nad mořem. Účastníky soutěže čeká nespočet serpentin a čtyři osvětlené tunely. Nejdelší z nich měří 5,5 km.

Trať měří 250 km a obsahuje 12 uzavřených úseků o délce cca. 75 km. Dvě zkoušky jsou okruhové. V pátek večer se jede několik kol na zkušební trati rakouského automotoklubu ÖAMTC. Letos bude dění na trati živě přenášet rakouská televize ORF Sport. Vyvrcholením celé dvoudenní akce bude v sobotu okruh Hexenkessel v ulicích Saalfeldenu.

Sdílet

O autorovi

Komentáře