Ex-tovární Renault 5 Turbo vydražen za téměř sedm milionů

Lahůdku pro milovníky sportovních historických automobilů nabídla lednová aukce prestižní RM Sotheby’s. S pořadovým číslem 114 se dražil tovární Renault 5 Turbo, jeden ze 20 vozů série „Tour de Corse“.

Tovární speciál s číslem D0000020 sedlala v roce 1981 na Rallye Monte Carlo posádka Bruno Saby – Daniel Le Saux  (st. č. 20). Francouzi však soutěž pro havárii nedokončili. Poškozený vůz zakoupil obchodník z Renault Greece Alexandros Maniatopoulos, ve světě rally známý pod přezdívkou „Leonidas“.

Vůz byl opravena a přalakován. V designu FINA se zúčastnil Rally Acropolis 1982, kde se s ním řecká posádka „Leonidas“ – Kokkinis Sotiris umístila na 8. místě absolutního pořadí.

Následně byl speciál dopraven zpět do centrály Renault Sport ve francouzkém Dieppe, kde byl přestavěn podle regulí FIA Group B.

Řek „Leonidas“ se vrátil s vozem na trať při Rothmans Acropolis rally 1983, kterou však tentokrát nedokončil. Následovaly starty na regionálních podnicích v Halkidiki či Albeně.

O rok později mění vůz majitele. Dimitris Manolopoulos se synem Thomasem posbírají v následujícíh 30 letech na 200 vítězství v domácích šampionátech Greek hill climb a National Greek rally championship.

Vůz v továrním designu, vynikajícím stavu s řadou náhradních dílů a původních dokumentů, nabídla k prodeji prestižní aukční sín RM Sotheby’s na přelomu roku 2016 a 2017. Nový majitele získal nádherný exemplář 8. ledna za cenu téměř 7 milionů korun. Ačkoli další podrobnosti k prodeji nejsou zvěřejňovány, dá se tušit, že bychom se tímto vozem mohli potkat na některé prestižní akci typu rallylegend. Nechejme se překvapit…

Renault 5 Turbo

Řadový přeplňovaný čtyřválec o objemu 1,397 cc a výkonu 255 koní se vstřikováním Bosch K-Jetronic. Převodovka manuální pětistupňová. Nezavislé zavěšení vpředu i vzadu, kotoučové brzdy na všech kolech. Rozvor: 2 430 mm.

Šasí: VF1822004D0000020
Číslo motoru: C7573124
Homologace: Group 4 a Group B

Vydražená cena: €257.600 / cca. 6 910 000 Kč


Zdroj: RM Sotheby’s
Výsledky: eWRC Results

Sdílet

O autorovi

Zakladatel portálu. Profesí designér. V rallysportu angažován od roku 1997. Majitel agentury INUA vlastnící ochrannou známku RALLYLIFE a provozující stejnojmenný server. Autorsky se podílí na obsahu v rubrikách AUTOMOBILY, OSOBNOSTI. LIFESTYLE a RECENZE. Aktuálně se zaměřuje na historické sportovní vozy. Od roku 1999 člen realizačního týmu magazínu RALLY, kde má na starost grafickou přípravu časopisu.

Komentáře